| Manufacturer Part Number: | CFM12JT180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 180K OHM 1/2W 5% CF MINI |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFM12JT180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFM12JT180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | CFM Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CFM | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFM12JT180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFM12JT180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CFM12JT180K is new and unused, you can buy CFM12JT180K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFM12JT180K.
| EEU-FC0J821B | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J821B.pdf | |
| MLS213M010EA1A | 21000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 53 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS213M010EA1A.pdf | |
| CKG32KX7R1H105M335AJ | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD 0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm) | CKG32KX7R1H105M335AJ.pdf | |
| GEC07DRTF-S13 | CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND | GEC07DRTF-S13.pdf | |
| NFZ32BW9R0HN10L | 9 Ohm Impedance Ferrite Bead 2-SMD, Flat Lead Surface Mount 1.75A 1 Lines 68.4 mOhm Max DCR -40°C ~ 125°C | NFZ32BW9R0HN10L.pdf | |
| SN74LV4051APWT | 1 Circuit IC Switch 8:1 75 Ohm 16-TSSOP | SN74LV4051APWT.pdf | |
| AD8051ART-REEL7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | AD8051ART-REEL7.pdf | |
| TL1454ACDG4 | Buck, Boost, Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | TL1454ACDG4.pdf | |
| VI-JWJ-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VI-JWJ-CW-S.pdf | |
| TRR03EZPF3480 | RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603 | TRR03EZPF3480.pdf | |
| PC06E-12-3S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PC06E-12-3S.pdf | |
| 97-3106B22-23P-417-940 | AB 8C 8#12 PIN PLUG | 97-3106B22-23P-417-940.pdf | |
| CIR08R-36-10PY-F80-VO | 48 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line), Right Angle | CIR08R-36-10PY-F80-VO.pdf | |
| RN55C7501FRE6 | RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C7501FRE6.pdf |