| Manufacturer Part Number: | CFM12JA270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 270K OHM 1/2W 5% CF MINI |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFM12JA270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFM12JA270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CFM | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFM12JA270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFM12JA270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CFM12JA270K is new and unused, you can buy CFM12JA270K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFM12JA270K.
| 55GDMSJD100E | FUSE 5.5KV 100E DIN E RATE SQD | 55GDMSJD100E.pdf | |
| 37402000410 | FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD | 37402000410.pdf | |
| CS325S24000000ABJT | 24MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | CS325S24000000ABJT.pdf | |
| AD5172BRM10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP | AD5172BRM10.pdf | |
| AT32UC3L0256-D3HT | AVR AVR®32 UC3 L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-TLLGA (5.5x5.5) | AT32UC3L0256-D3HT.pdf | |
| AT25SF321-SHD-B | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8SOIC | AT25SF321-SHD-B.pdf | |
| MP2490DQ-LF-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.5A 10-VFDFN Exposed Pad | MP2490DQ-LF-P.pdf | |
| PT02E22-32S-150 | PT 32C 32#20 SKT RECP | PT02E22-32S-150.pdf | |
| TX54AB00-3616J | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 2 1/4-16 UN 36 | TX54AB00-3616J.pdf | |
| TVS07RK-13-4BA | TV 4C 4#16 SKT J/N RECP | TVS07RK-13-4BA.pdf | |
| D38999/20WD35SDL | 37 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20WD35SDL.pdf | |
| AGP 15 G-METALL | 15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded | AGP 15 G-METALL.pdf | |
| DF1B-16P-2.5DS(01) | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Gold | DF1B-16P-2.5DS(01).pdf | |
| 714-83-131-31-018101 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) No Tail Solder | 714-83-131-31-018101.pdf |