| Manufacturer Part Number: | CF453215-R27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Shielded Multilayer Inductor 635mA 260 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF453215-R27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF453215-R27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | CF453215 Series Material Declaration | |
| PCN Obsolescence/ EOL | CF252016,CF322513,Mar/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | CF453215 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Multilayer | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 635mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 260 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 180MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF453215-R27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF453215-R27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of CF453215-R27K is new and unused, you can buy CF453215-R27K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF453215-R27K.
| 04023A150CAT2A | 15pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04023A150CAT2A.pdf | |
| 5TQ103SAFAI | 10000pF 500V Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | 5TQ103SAFAI.pdf | |
| RPE5C1H151J2S1A03A | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RPE5C1H151J2S1A03A.pdf | |
| BFC238371203 | 0.02µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm) | BFC238371203.pdf | |
| M39003/01-6054/TR | 22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-6054/TR.pdf | |
| ATMEGA48PA-15AZ | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (2K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA48PA-15AZ.pdf | |
| CY14B116N-ZSP25XI | IC NVSRAM 16MBIT X16 25NS 54TSOP | CY14B116N-ZSP25XI.pdf | |
| R1D-123.3/HP | CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT | R1D-123.3/HP.pdf | |
| VE-B1N-CY | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-B1N-CY.pdf | |
| RT0805DRE0743RL | RES SMD 43 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE0743RL.pdf | |
| D38999/26FJ4JA | 56 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26FJ4JA.pdf | |
| KPT06F12-8SY | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT06F12-8SY.pdf | |
| A08-LCG | CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD | A08-LCG.pdf | |
| RC2512FK-0711K5L | RES SMD 11.5K OHM 1% 1W 2512 | RC2512FK-0711K5L.pdf | |
| RT2512BKE07511RL | RES SMD 511 OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE07511RL.pdf |