| Manufacturer Part Number: | CF453215-5R6K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Shielded Multilayer Inductor 300mA 1.1 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF453215-5R6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF453215-5R6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | CF453215 Series Material Declaration | |
| PCN Obsolescence/ EOL | CF252016,CF322513,Mar/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | CF453215 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Multilayer | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 300mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 33MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF453215-5R6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF453215-5R6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of CF453215-5R6K is new and unused, you can buy CF453215-5R6K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF453215-5R6K.
| B32529C152K289 | 1500pF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | B32529C152K289.pdf | |
| SB550/54 | Diode Schottky 50V 5A Through Hole DO-201AD | SB550/54.pdf | |
| FK2125T406AL-T | LC (T-Type) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel 100mA 0805 (2012 Metric), 3 PC Pad | FK2125T406AL-T.pdf | |
| ADM2487EBRWZ | RS422, RS485 Digital Isolator 2500Vrms 3 Channel 500kbps 25kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | ADM2487EBRWZ.pdf | |
| VI-J2J-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-J2J-CY-F2.pdf | |
| VE-J70-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-J70-IY-S.pdf | |
| VE-B1F-IX | CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W | VE-B1F-IX.pdf | |
| RCM44DRES | CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET | RCM44DRES.pdf | |
| 530340-5 | 2 ROW BX RCPT 70 POS STAG | 530340-5.pdf | |
| CRCW20108R20JMTF | RES SMD 8.2 OHM 5% 3/4W 2010 | CRCW20108R20JMTF.pdf | |
| PLTT0805Z1801QGT5 | RES SMD 1.8K OHM 0.02% 1/4W 0805 | PLTT0805Z1801QGT5.pdf |