| Manufacturer Part Number: | CF453215-1R2K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Shielded Multilayer Inductor 430mA 550 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF453215-1R2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF453215-1R2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | CF453215 Series Material Declaration | |
| PCN Obsolescence/ EOL | CF252016,CF322513,Mar/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | CF453215 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Multilayer | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 430mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 550 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 80MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF453215-1R2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF453215-1R2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of CF453215-1R2K is new and unused, you can buy CF453215-1R2K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF453215-1R2K.
| C1206C222K2RALTU | 2200pF 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C222K2RALTU.pdf | |
| MMBZ5V6AL,215 | TVS DIODE 3VWM 8VC SOT23 | MMBZ5V6AL,215.pdf | |
| P6KE39A-E3/73 | TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO204AC | P6KE39A-E3/73.pdf | |
| 520N20CT19M2000 | 19.2MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 2mA | 520N20CT19M2000.pdf | |
| PF0464.104NLT | 100µH Shielded Wirewound Inductor 540mA 505 mOhm Max Nonstandard | PF0464.104NLT.pdf | |
| MAX121EPE+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-PDIP | MAX121EPE+.pdf | |
| LM3691TLX-1.5/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 1A 6-WFBGA, DSBGA | LM3691TLX-1.5/NOPB.pdf | |
| PTH03000WAS | MODULE PIP .9-2.5V 6A SMD | PTH03000WAS.pdf | |
| 1604842 | CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M25 | 1604842.pdf | |
| 0702871025 | 54 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0702871025.pdf | |
| NPPC341KFXD-RC | 34 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | NPPC341KFXD-RC.pdf | |
| 0522660029 | DEKAFIX GW 5 MARKED 29 50/CD | 0522660029.pdf |