| Manufacturer Part Number: | CF18JT620K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 620K OHM 1/8W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF18JT620K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF18JT620K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | CF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF18JT620K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF18JT620K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF18JT620K is new and unused, you can buy CF18JT620K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF18JT620K.
| B43231C1827M | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C1827M.pdf | |
| FNA27560 | 600V 75A INVERTER SMART POWER | FNA27560.pdf | |
| MIEB101W1200EH | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 183A 630W Chassis Mount E3 | MIEB101W1200EH.pdf | |
| SM-3TB104 | 100k Ohm 0.125W, 1/8W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11 Turn Side Adjustment | SM-3TB104.pdf | |
| PA44-40-P64 | PIC16C64A, 65A(B), 67, 662, 74A(B), 774, 77, F874, F877 - Socket Module - PLCC | PA44-40-P64.pdf | |
| CWD4850P | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | CWD4850P.pdf | |
| KPSE07E20-39SX | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KPSE07E20-39SX.pdf | |
| 2M804-004-07ZNU8-28SA | M804 8C 8#20HD SKT RECP THRD | 2M804-004-07ZNU8-28SA.pdf | |
| GTS06CF20-11S | GT 13C 13#16 SKT PLUG | GTS06CF20-11S.pdf | |
| SP00E-8-3S(SR) | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | SP00E-8-3S(SR).pdf | |
| D25S82C6GL00 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Press-Fit | D25S82C6GL00.pdf | |
| 39-28-9148 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Gold | 39-28-9148.pdf | |
| VM12350200J0G | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | VM12350200J0G.pdf | |
| RL73H2ER30FTDF | RES SMD 0.3 OHM 1% 1/2W 1210 | RL73H2ER30FTDF.pdf |