| Manufacturer Part Number: | CF18JT160K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 160K OHM 1/8W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF18JT160K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF18JT160K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | CF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF18JT160K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF18JT160K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF18JT160K is new and unused, you can buy CF18JT160K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF18JT160K.
| 1140-G111-P1M1-13A | CIR BRKR THRM 13A 250VAC 50VDC | 1140-G111-P1M1-13A.pdf | |
| ECC13DCMS | CONN EDGECARD 26POS .100 WW | ECC13DCMS.pdf | |
| ASTMHTFL-25.000MHZ-AJ-E-T3 | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-25.000MHZ-AJ-E-T3.pdf | |
| CDLL4709 | Zener Diode 24V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4709.pdf | |
| DFCH32G44HDHAA-RF1 | SIGNAL CONDITIONING 2442.0MHZ | DFCH32G44HDHAA-RF1.pdf | |
| EFM32LG290F256-BGA112T | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH | EFM32LG290F256-BGA112T.pdf | |
| 3252X-1-501MLF | 500 Ohm 0.75W, 3/4W PC Pins Panel Mount, Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Side Adjustment | 3252X-1-501MLF.pdf | |
| VI-J3M-CY | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VI-J3M-CY.pdf | |
| VE-JNF-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W | VE-JNF-IW-F1.pdf | |
| VE-2TL-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VE-2TL-MW-F1.pdf | |
| G2R-1A-ASI-DC24 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | G2R-1A-ASI-DC24.pdf | |
| FX11LB-116S-SV(21) | 116 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | FX11LB-116S-SV(21).pdf | |
| S10B-ZR | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | S10B-ZR.pdf | |
| RCP0505W2K00GS3 | RES SMD 2K OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W2K00GS3.pdf | |
| 9T06031A56R0BAHFT | RES SMD 56 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A56R0BAHFT.pdf |