| Manufacturer Part Number: | CF18JA390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390K OHM 1/8W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF18JA390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF18JA390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF18JA390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF18JA390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF18JA390K is new and unused, you can buy CF18JA390K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF18JA390K.
| ECQ-E2105RJF | 1µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.728" L x 0.291" W (18.50mm x 7.40mm) | ECQ-E2105RJF.pdf | |
| MASMCJ40CAE3 | TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB | MASMCJ40CAE3.pdf | |
| BYC15X-600,127 | Diode Standard 500V 15A Through Hole TO-220F | BYC15X-600,127.pdf | |
| DS1013-25+ | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 25ns 14-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1013-25+.pdf | |
| MAX11617EWE+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 6, 12 Input 1 SAR 16-WLP (2.15x2) | MAX11617EWE+T.pdf | |
| PI5A4684GAEX | 2 Circuit IC Switch 2:1 600 mOhm 10-CSP (1.55x2.07) | PI5A4684GAEX.pdf | |
| THS6042CDRG4 | 2/0 Driver DSL 8-SOIC | THS6042CDRG4.pdf | |
| 1203 | LAMP INCANDESCANT | 1203.pdf | |
| VE-26X-IV-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VE-26X-IV-S.pdf | |
| VTD48EH015T050A00 | VTM48EH015x050A00 VI Chip® VTM® DC/DC, Step Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board | VTD48EH015T050A00.pdf | |
| TV07RF-11-19PB-P25 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RF-11-19PB-P25.pdf | |
| KPSE07E20-41SW | 41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KPSE07E20-41SW.pdf | |
| CA01PG18-1SB | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA01PG18-1SB.pdf | |
| RG3216V-7320-B-T1 | RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216V-7320-B-T1.pdf |