| Manufacturer Part Number: | CF18JA120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 120K OHM 1/8W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF18JA120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF18JA120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF18JA120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF18JA120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF18JA120K is new and unused, you can buy CF18JA120K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF18JA120K.
| BFC236842273 | 0.027µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm) | BFC236842273.pdf | |
| M30260F3AGP#U5A | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/26A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | M30260F3AGP#U5A.pdf | |
| ISL31498EIBZ-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL31498EIBZ-T.pdf | |
| 74LVQ151SJ | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOP | 74LVQ151SJ.pdf | |
| AHA500JB-1R3 | RES CHAS MNT 1.3 OHM 5% 5W | AHA500JB-1R3.pdf | |
| DA22.2111.11 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | DA22.2111.11.pdf | |
| BBL-125-G-E | CONN HEADR LOPRO 25POS .100 GOLD | BBL-125-G-E.pdf | |
| 0022232041 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022232041.pdf | |
| 1723102206 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1723102206.pdf | |
| 0705450071 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0705450071.pdf | |
| SQT-114-01-L-S-RA | 14 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | SQT-114-01-L-S-RA.pdf | |
| SSQ-119-03-S-D | 38 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-119-03-S-D.pdf | |
| MSP08C01510RGEJ | RES ARRAY 7 RES 510 OHM 8SIP | MSP08C01510RGEJ.pdf |