| Manufacturer Part Number: | CF14JT240K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 240K OHM 1/4W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF14JT240K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF14JT240K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | CF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF14JT240K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF14JT240K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF14JT240K is new and unused, you can buy CF14JT240K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF14JT240K.
| UWT1H6R8MCL1GB | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H6R8MCL1GB.pdf | |
| B43540B5337M7 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5337M7.pdf | |
| SQCB7M0R5BATME | 0.50pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | SQCB7M0R5BATME.pdf | |
| MXL1.5KE160A | TVS DIODE 136VWM 219VC CASE1 | MXL1.5KE160A.pdf | |
| IXFT21N50Q | MOSFET N-CH 500V 21A TO-268 | IXFT21N50Q.pdf | |
| DIX4192IPFBRG4 | IC DIGITAL AUDIO DIT/DIR 48-TQFP | DIX4192IPFBRG4.pdf | |
| MIC38C44-1BM-TR | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 14-SOIC | MIC38C44-1BM-TR.pdf | |
| MAX6345LUT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-6 | MAX6345LUT+T.pdf | |
| 5502507002F | LED Circuit Board Indicator 2 Wide Orange (x 2) Diffused 1.9V 10mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole, Right Angle | 5502507002F.pdf | |
| VI-B3Z-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-B3Z-MX-F4.pdf | |
| LJTPQ00RT-17-6P-014 | LJT 6C 6#12 PIN WALL RECP | LJTPQ00RT-17-6P-014.pdf | |
| 97-3107A22-14S | AB 19C 19#16 SKT PLUG | 97-3107A22-14S.pdf | |
| SMH102-LPPE-D03-SP-BK | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH102-LPPE-D03-SP-BK.pdf | |
| 1-826467-7 | 17 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 1-826467-7.pdf | |
| 323-83-117-41-001101 | 17 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 323-83-117-41-001101.pdf |