| Manufacturer Part Number: | CF14JB470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 77010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CARBON FILM 0.25W 5% 470K OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF14JB470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF14JB470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF14JB470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF14JB470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF14JB470K is new and unused, you can buy CF14JB470K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF14JB470K.
| IULNK1-1-51-10.0-K | CIR BRKR MAG-HYDR 10A TOGGLE | IULNK1-1-51-10.0-K.pdf | |
| 29-104 GRN | Adapter Connector Binding Post To Banana Plug Green | 29-104 GRN.pdf | |
| EMM08DRTI | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | EMM08DRTI.pdf | |
| B82498F3151G | 150nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 420 mOhm Max 2-SMD | B82498F3151G.pdf | |
| B82471A1153M | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 1.3A 140 mOhm Max Nonstandard | B82471A1153M.pdf | |
| 8N4Q001LG-0168CDI | Clock Oscillator IC 74.25MHz, 74.174MHz, 74.25MHz, 74.174MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0168CDI.pdf | |
| PIC16F872T-I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F872T-I/SS.pdf | |
| EVAL-AD5535BEBZ | AD5535B denseDAC Series 14 Bit 1.2M Samples Per Second Digital to Analog Converter (DAC) Evaluation Board | EVAL-AD5535BEBZ.pdf | |
| RG1005P-6812-D-T10 | RES SMD 68.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005P-6812-D-T10.pdf | |
| MDM-25PL1B | 25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Wire Leads | MDM-25PL1B.pdf | |
| T-212-350M2 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | T-212-350M2.pdf | |
| AC1210FR-07215RL | RES SMD 215 OHM 1% 1/2W 1210 | AC1210FR-07215RL.pdf | |
| M55342K02B22B1RWS | RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342K02B22B1RWS.pdf | |
| CRCW0603182RFKTB | RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603182RFKTB.pdf |