| Manufacturer Part Number: | B82141A1273K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Wirewound Inductor 315mA 1 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B82141A1273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B82141A1273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | SBC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 315mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 315MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B82141A1273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B82141A1273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B82141A1273K is new and unused, you can buy B82141A1273K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B82141A1273K.
| 89075-192 | 192-PF SIGNAL 4R METRAL HDR | 89075-192.pdf | |
| BAT85,133 | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA DO34 | BAT85,133.pdf | |
| 4302-271F | 270nH Unshielded Inductor 890mA 190 mOhm Max 2-SMD | 4302-271F.pdf | |
| S25FL256SDSMFB001 | IC FLASH 256MBIT CMOS SPI 16SOIC | S25FL256SDSMFB001.pdf | |
| VI-J1W-MZ-F3 | CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W | VI-J1W-MZ-F3.pdf | |
| CA3100E20-27SB05-15A176 | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CA3100E20-27SB05-15A176.pdf | |
| TX40SJ00-0808 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M12x1 9, A | TX40SJ00-0808.pdf | |
| CTVPS00RF-17-26PC-LC | CTV 26C 26#20 PIN RECP | CTVPS00RF-17-26PC-LC.pdf | |
| KJB6T17W35BN | 55 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T17W35BN.pdf | |
| 09340032616 | Male Insert Gray 3+2+Ground Position Push In | 09340032616.pdf | |
| 68022-234HLF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68022-234HLF.pdf | |
| TS18518B00J0G | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | TS18518B00J0G.pdf | |
| CRCW020145R3FNED | RES SMD 45.3 OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW020145R3FNED.pdf |