| Manufacturer Part Number: | B82141A1272K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 610mA 270 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B82141A1272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B82141A1272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | SBC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 610mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 270 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 110MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B82141A1272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B82141A1272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B82141A1272K is new and unused, you can buy B82141A1272K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B82141A1272K.
| 12065C822KAT2A | 8200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12065C822KAT2A.pdf | |
| RSC06DRTH | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | RSC06DRTH.pdf | |
| RSC19DRTS | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | RSC19DRTS.pdf | |
| LTC2255IUH#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2255IUH#PBF.pdf | |
| TLV2262AIP | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | TLV2262AIP.pdf | |
| AP1084K15L-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 5A TO-263-3 | AP1084K15L-13.pdf | |
| PXD2012S05 | DC-DC CONVTR 5V 20W 4.0A | PXD2012S05.pdf | |
| VE-B3W-EV-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W | VE-B3W-EV-S.pdf | |
| 583725-1 | 36 Position Card Edge Connector Housing Black 0.156" (3.96mm) Panel Mount | 583725-1.pdf | |
| DTS20F19-32JD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DTS20F19-32JD.pdf | |
| CTVP00RW-19-88S-LC | HD 38999 88C 88#23 SKT RECP | CTVP00RW-19-88S-LC.pdf | |
| SBH31-NBPB-D03-SM-BK | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | SBH31-NBPB-D03-SM-BK.pdf | |
| 1755560000 | 14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1755560000.pdf | |
| 2176074-1 | RES SMD 5.76KOHM 0.5% 1/32W 0201 | 2176074-1.pdf |