| Manufacturer Part Number: | B82141A1183K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 810 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B82141A1183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B82141A1183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | SBC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 350mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 810 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 14MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B82141A1183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B82141A1183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B82141A1183K is new and unused, you can buy B82141A1183K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B82141A1183K.
| VJ0603D510MLXAP | 51pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D510MLXAP.pdf | |
| B32520C6223K189 | 0.022µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial | B32520C6223K189.pdf | |
| ASTMHTFL-106.250MHZ-ZJ-E | 106.25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-106.250MHZ-ZJ-E.pdf | |
| DSC1001BI2-007.3728T | 7.3728MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001BI2-007.3728T.pdf | |
| MAX1482CSD | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX1482CSD.pdf | |
| X5045PIZ-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5045PIZ-2.7.pdf | |
| PH100A2803.3 | DC/DC CONVERTER 3.3V 20A PCB | PH100A2803.3.pdf | |
| MAX44251EVKIT# | MAX44251 2 - Dual Channels per IC Auto-Zero Amplifier Evaluation Board | MAX44251EVKIT#.pdf | |
| ACC12DTBI-S189 | CONN EDGECARD 24POS .100" | ACC12DTBI-S189.pdf | |
| XLR332F77 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | XLR332F77.pdf | |
| CTVS07RF-23-55HN | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVS07RF-23-55HN.pdf | |
| TVP00RS-19-88PB | 88 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RS-19-88PB.pdf | |
| GTC06R-16S-5S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | GTC06R-16S-5S.pdf | |
| 644518-2 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 644518-2.pdf |