| Manufacturer Part Number: | B82141A1182K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Unshielded Wirewound Inductor 660mA 230 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B82141A1182K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B82141A1182K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | SBC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 660mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 145MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B82141A1182K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B82141A1182K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B82141A1182K is new and unused, you can buy B82141A1182K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B82141A1182K.
| B43504A5187M67 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5187M67.pdf | |
| 10114868-W0J-40DLF | XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK | 10114868-W0J-40DLF.pdf | |
| ECC10MMVN-S189 | MALE CARD EDGE 20POS .100 RA | ECC10MMVN-S189.pdf | |
| ABB05DYHD | CONN EDGE DUAL .050 TH 10POS | ABB05DYHD.pdf | |
| 2058442-1 | CONN PROTECTIVE CAP ASSY | 2058442-1.pdf | |
| MMSZ5230C-G3-08 | Zener Diode 4.7V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5230C-G3-08.pdf | |
| JANTX1N3024C-1 | Zener Diode 15V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JANTX1N3024C-1.pdf | |
| HM66A-1050102NLF13 | 1mH Shielded Wirewound Inductor 350mA 1.9464 Ohm Max Nonstandard | HM66A-1050102NLF13.pdf | |
| CIR030FP-28-19S-F80 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CIR030FP-28-19S-F80.pdf | |
| 1613546 | 4 (3 + PE) Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut Shielded | 1613546.pdf | |
| N3440-6203RB | 30 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | N3440-6203RB.pdf | |
| 87827-426HLF | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87827-426HLF.pdf | |
| LR0204F20K | RES 20.0K OHM 1/4W 1% AXIAL | LR0204F20K.pdf |