| Manufacturer Part Number: | B78148T1272K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 480mA 400 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B78148T1272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B78148T1272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Leaded RF Chokes 26/Feb/2016 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | MCC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 480mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 400 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 110MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.130" Dia (3.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.386" (9.80mm) | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B78148T1272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B78148T1272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B78148T1272K is new and unused, you can buy B78148T1272K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B78148T1272K.
| C2012JB1H335M125AB | 3.3µF 50V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1H335M125AB.pdf | |
| CGA5H2X7R2A473M115AA | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5H2X7R2A473M115AA.pdf | |
| VJ0603D2R1DLPAC | 2.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D2R1DLPAC.pdf | |
| 562RFB102AE152MC06 | 1500pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc | 562RFB102AE152MC06.pdf | |
| TLJY687M006R0300 | 680µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TLJY687M006R0300.pdf | |
| CM309E12288000ABIT | 12.288MHz ±30ppm Crystal 16pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | CM309E12288000ABIT.pdf | |
| 8T49N004A-066NLGI8 | IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN | 8T49N004A-066NLGI8.pdf | |
| 74HC10D,653 | NAND Gate IC 3 Channel 14-SO | 74HC10D,653.pdf | |
| 2M801-010-07NF8-28PA | M801 8C 8#20HD PIN RECP THRD | 2M801-010-07NF8-28PA.pdf | |
| PBC02SBEN | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC02SBEN.pdf | |
| 0391460000 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | 0391460000.pdf |