| Manufacturer Part Number: | B78108T1102K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 630mA 250 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B78108T1102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B78108T1102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | MCC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 630mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 250 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 180MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B78108T1102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B78108T1102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B78108T1102K is new and unused, you can buy B78108T1102K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B78108T1102K.
| EBC15DRAS | CONN EDGE DUAL .100 R/A 30POS | EBC15DRAS.pdf | |
| EEM30DTKD | CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD | EEM30DTKD.pdf | |
| 24AA024-I/P | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP | 24AA024-I/P.pdf | |
| 8001-05-001 | Reed Relay SPST-NO (1 Form A) Through Hole | 8001-05-001.pdf | |
| ABM32DRMD-S273 | CONN EDGECARD 64POS .156" | ABM32DRMD-S273.pdf | |
| 09152062603 | 6 Position Circular Connector Insert, Male Pins Solder Cup Gold | 09152062603.pdf | |
| CTVP00RW-23-21PA-LC | CTV 21C 21#16 PIN RECP | CTVP00RW-23-21PA-LC.pdf | |
| MNI14-250DFIX-BOTTLE | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated 100 PC | MNI14-250DFIX-BOTTLE.pdf | |
| CRCW12103R09FNTA | RES SMD 3.09 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12103R09FNTA.pdf | |
| M55342E06B8B16RT3 | RES SMD 8.16KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B8B16RT3.pdf | |
| CMF5014R700FKRE | RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF5014R700FKRE.pdf |