| Manufacturer Part Number: | B78108S1225K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2mH Unshielded Wirewound Inductor 80mA 34.7 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B78108S1225K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B78108S1225K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | BC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 80mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 34.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 252kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 252kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B78108S1225K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B78108S1225K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B78108S1225K is new and unused, you can buy B78108S1225K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B78108S1225K.
| SLPX391M200C1P3 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX391M200C1P3.pdf | |
| 0402YJ9R1CBWTR | 9.1pF Thin Film Capacitor 16V 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) | 0402YJ9R1CBWTR.pdf | |
| BZA962A,115 | TVS DIODE 6.2VWM SOT665 | BZA962A,115.pdf | |
| GCC40DRXI-S734 | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | GCC40DRXI-S734.pdf | |
| IR3640MTRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-MLPQ (3x4) | IR3640MTRPBF.pdf | |
| VE-2TJ-IX | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-2TJ-IX.pdf | |
| TPA2037D1YFFEVM | TPA2037D1 - 1-Channel (Mono) Output Class D Audio Amplifier Evaluation Board | TPA2037D1YFFEVM.pdf | |
| MCR006YRTF12R0 | RES SMD 12 OHM 1% 1/20W 0201 | MCR006YRTF12R0.pdf | |
| C48-10R20-25P7-102 | 25 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | C48-10R20-25P7-102.pdf | |
| BACC63CB14-4S10H | 4 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | BACC63CB14-4S10H.pdf | |
| AXT360124 | 60 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXT360124.pdf | |
| 76745-106-06LF | 6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 76745-106-06LF.pdf | |
| ED790/7 | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | ED790/7.pdf | |
| CRCW2512910RFKEGHP | RES SMD 910 OHM 1% 1.5W 2512 | CRCW2512910RFKEGHP.pdf |