| Manufacturer Part Number: | B78108S1122K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Wirewound Inductor 1.15A 180 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B78108S1122K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B78108S1122K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | BC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.15A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 180 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 185MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B78108S1122K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B78108S1122K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B78108S1122K is new and unused, you can buy B78108S1122K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B78108S1122K.
| 0219.400MXABP | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM | 0219.400MXABP.pdf | |
| 3403.0157.24 | FUSE BRD MNT 125MA 250VAC 125VDC | 3403.0157.24.pdf | |
| SA15C-E3/54 | TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO204AC | SA15C-E3/54.pdf | |
| FNA620047 | 106.25MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 35mA Enable/Disable | FNA620047.pdf | |
| MT29C4G96MAYBACKD-5 WT | IC FLASH/LPDRAM 8GBIT | MT29C4G96MAYBACKD-5 WT.pdf | |
| NCP161AMX300TBG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 450mA 4-XDFN (1x1) | NCP161AMX300TBG.pdf | |
| LN518RA | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2.2V 20mA 1.091" H x 0.787" W x 0.331" D (27.70mm x 20.00mm x 8.40mm) 16-DIP | LN518RA.pdf | |
| VE-B4Z-IU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VE-B4Z-IU-F3.pdf | |
| D38999/20JB35JC-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT | D38999/20JB35JC-LC.pdf | |
| 76745-580-20LF | 20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 76745-580-20LF.pdf | |
| 5-641241-2 | 22 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22 AWG | 5-641241-2.pdf | |
| M20-9773042 | 30 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | M20-9773042.pdf | |
| OSTEO240102 | 24 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTEO240102.pdf | |
| RG1608P-1582-W-T5 | RES SMD 15.8K OHM 1/10W 0603 | RG1608P-1582-W-T5.pdf | |
| TNPU06036K19BZEN00 | RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPU06036K19BZEN00.pdf |