| Manufacturer Part Number: | B78108S1102K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 160 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B78108S1102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B78108S1102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | BC and BC+ Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | BC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 160 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 205MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B78108S1102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B78108S1102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B78108S1102K is new and unused, you can buy B78108S1102K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B78108S1102K.
| T520D337M004ATE015 | 330µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 15 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T520D337M004ATE015.pdf | |
| LELHK111-36877-30-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELHK111-36877-30-V.pdf | |
| ECS-110-S-5P-TR | 11MHz ±30ppm Crystal Series 50 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ECS-110-S-5P-TR.pdf | |
| 416F400X2IDR | 40MHz ±15ppm Crystal 18pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F400X2IDR.pdf | |
| 744750340047 | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 9A 8.5 mOhm Max Radial | 744750340047.pdf | |
| SN74LS374NSR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO | SN74LS374NSR.pdf | |
| PB-32M | I/O Module Rack 32 Channel | PB-32M.pdf | |
| RC0402FR-07470RP | RES SMD 470 OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-07470RP.pdf | |
| PWR3014W47R0JE | RES SMD 47 OHM 5% 1W 3014 | PWR3014W47R0JE.pdf | |
| CA3102E20-7P | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3102E20-7P.pdf | |
| 2M801-008-16NF7-25PB | M801 5C 5#20HD PIN PLUG THRD | 2M801-008-16NF7-25PB.pdf | |
| 0395173420 | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395173420.pdf | |
| 163.7010.0052 | RES BLADE ATO 62 OHM 1% 0.4W | 163.7010.0052.pdf |