| Manufacturer Part Number: | B70SR12424A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9036 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DC/DC CONVERTER 12.4V 24A 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B70SR12424A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B70SR12424A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | DC/DC Converters – Delta Product Groups Delta - Box-Type DC-DC Converters | |
| Online Catalog | B70SR Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | B70SR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated | |
| Voltage - Input | 36 ~ 106 V | |
| Output | 12.4V | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Output - 1 @ Current (Max) | 12.4 VDC @ 24A | |
| Output - 2 @ Current (Max) | - | |
| Output - 3 @ Current (Max) | - | |
| Output - 4 @ Current (Max) | - | |
| Power (Watts) | 300W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 89.9% | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 7.48" L x 2.99" W x 1.69" H (190.0mm x 76.0mm x 43.0mm) | |
| Power (Watts) - Max | 298W | |
| Approvals | CE, UL | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B70SR12424A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B70SR12424A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of B70SR12424A is new and unused, you can buy B70SR12424A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B70SR12424A.
| M39003/01-6225/TR | 10µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-6225/TR.pdf | |
| GBB13DHNR | CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD | GBB13DHNR.pdf | |
| SCI-9925-101 | 100pF Feed Through Capacitor 200V 5A 10 mOhm Axial, Press Fit | SCI-9925-101.pdf | |
| KKL03Z32CAF4R | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL03 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-WLCSP | KKL03Z32CAF4R.pdf | |
| V110C36E100B3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | V110C36E100B3.pdf | |
| V110A28T400BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W | V110A28T400BN2.pdf | |
| ERJ-P14F8870U | RES SMD 887 OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-P14F8870U.pdf | |
| EMC60DRTH | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | EMC60DRTH.pdf | |
| 030-2042-007 | Pin Contact Size 22D Crimp | 030-2042-007.pdf | |
| 84578-292 | 300 Position Connector Array, Male Pins Surface Mount Gold, GXT™ | 84578-292.pdf | |
| SSQ-112-03-G-S | 12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-112-03-G-S.pdf | |
| OQ15A08100J0G | 15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.295" (7.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ15A08100J0G.pdf | |
| 0395229018 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395229018.pdf | |
| 9T08052A28R7CBHFT | RES SMD 28.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A28R7CBHFT.pdf |