| Manufacturer Part Number: | B62SR24125A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9169 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DC/DC CONVERTER 24V 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B62SR24125A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B62SR24125A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Delta - Box-Type DC-DC Converters | |
| Online Catalog | B62SR Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated with Remote On/Off and UVLO | |
| Voltage - Input | 18 ~ 106 V | |
| Output | 24V | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Output - 1 @ Current (Max) | 24 VDC @ 12.5A | |
| Output - 2 @ Current (Max) | - | |
| Output - 3 @ Current (Max) | - | |
| Output - 4 @ Current (Max) | - | |
| Power (Watts) | 300W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C | |
| Efficiency | 92% | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 7.48" L x 2.99" W x 1.71" H (190.0mm x 76.0mm x 43.5mm) | |
| Power (Watts) - Max | 300W | |
| Approvals | CE, UL | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B62SR24125A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B62SR24125A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of B62SR24125A is new and unused, you can buy B62SR24125A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B62SR24125A.
| ELXV100ETE182MK20S | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV100ETE182MK20S.pdf | |
| DSF050J564 | 0.56µF Film Capacitor 50V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.287" L x 0.228" W (7.30mm x 5.80mm) | DSF050J564.pdf | |
| SMB8J8.0CA-M3/5B | TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO-214AA | SMB8J8.0CA-M3/5B.pdf | |
| ECM06DTAI-S189 | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | ECM06DTAI-S189.pdf | |
| GSC25DRTS | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | GSC25DRTS.pdf | |
| MMBZ5256C-G3-18 | Zener Diode 30V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5256C-G3-18.pdf | |
| AIUR-15-220M | 22µH Unshielded Wirewound Inductor 5.7A 30 mOhm Max Radial | AIUR-15-220M.pdf | |
| TDSG5160 | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.4V 20mA 0.689" H x 0.482" W x 0.252" D (17.50mm x 12.25mm x 6.40mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm) | TDSG5160.pdf | |
| VI-JTT-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-JTT-EY-F2.pdf | |
| VE-J6J-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VE-J6J-EW-F4.pdf | |
| KUEP-3D35-110 | RELAY GEN PURP | KUEP-3D35-110.pdf | |
| 97-3106A14S-9SZ | AB 2C 2#16S SKT PLUG | 97-3106A14S-9SZ.pdf | |
| 85106AC168S5044 | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 85106AC168S5044.pdf | |
| OSTVT122180 | 12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | OSTVT122180.pdf |