| Manufacturer Part Number: | B43416C6607A |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 600µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B43416C6607A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B43416C6607A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | B43416 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 600µF | |
| Tolerance | -10%, +20% | |
| Voltage Rating | 500V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.244" (57.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 120 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B43416C6607A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B43416C6607A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B43416C6607A is new and unused, you can buy B43416C6607A EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B43416C6607A.
| MKP385316125JFI2B0 | 0.016µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | MKP385316125JFI2B0.pdf | |
| IULHK111-1-62-40.0-C-01 | CIR BRKR MAG-HYDR 40A LEVER | IULHK111-1-62-40.0-C-01.pdf | |
| JAEP-3-1REC4R-30272-270 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JAEP-3-1REC4R-30272-270.pdf | |
| S1210R-273J | 27µH Shielded Inductor 201mA 4 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | S1210R-273J.pdf | |
| EPF10K30AFC256-2N | IC FPGA 191 I/O 256FBGA | EPF10K30AFC256-2N.pdf | |
| ISL54212IRUZ-T | IC USB SWITCH DUAL SPDT 10UTQFN | ISL54212IRUZ-T.pdf | |
| X40015V8I-CT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-TSSOP | X40015V8I-CT1.pdf | |
| AD586MNZ | Series Voltage Reference IC ±0.04% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | AD586MNZ.pdf | |
| LT1425CS#PBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable 1 Output 135mA (Switch) 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1425CS#PBF.pdf | |
| RE0603DRE073K65L | RES SMD 3.65KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RE0603DRE073K65L.pdf | |
| ARJ-199 | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100 Base-T, AutoMDIX, Power over Ethernet+ (PoE+) | ARJ-199.pdf | |
| 811-S1-047-10-016101 | 47 Position Spring Piston Connector Through Hole | 811-S1-047-10-016101.pdf | |
| CRCW121036R0FKEAHP | RES SMD 36 OHM 1% 3/4W 1210 | CRCW121036R0FKEAHP.pdf | |
| RCP0603W160RJEC | RES SMD 160 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W160RJEC.pdf |