| Manufacturer Part Number: | B32794D3405K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4µF Film Capacitor 300V 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B32794D3405K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B32794D3405K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Industry Capacitors | |
| Featured Product | Film Capacitors | |
| PCN Design/Specification | B32(5679)B333 Series 02/May/2014 | |
| PCN Packaging | MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | B32794 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 300V | |
| Voltage Rating - DC | 700V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) | |
| Applications | DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression | |
| Features | - | |
| Standard Package | 1,932 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B32794D3405K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B32794D3405K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B32794D3405K is new and unused, you can buy B32794D3405K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B32794D3405K.
| 515D226M010JW6AE3 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M010JW6AE3.pdf | |
| HSC06DREN-S734 | CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET | HSC06DREN-S734.pdf | |
| ECC30DKUS | CONN EDGECARD 60POS .100" | ECC30DKUS.pdf | |
| VO4157M-X001 | Optoisolator Triac Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP | VO4157M-X001.pdf | |
| SB01D1215A | DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W | SB01D1215A.pdf | |
| ASM11DRKF | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | ASM11DRKF.pdf | |
| ABM31DRMT-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 62POS .156 | ABM31DRMT-S288.pdf | |
| TV07RK-9-9SB-S35 | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07RK-9-9SB-S35.pdf | |
| CA3101E28-21PYF80 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3101E28-21PYF80.pdf | |
| 217-1083-001 | PV 74 20 L J/N | 217-1083-001.pdf | |
| 0015446838 | 38 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0015446838.pdf | |
| 803-83-086-53-001101 | 86 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-086-53-001101.pdf |