| Manufacturer Part Number: | B32776T8855K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9899 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.5µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B32776T8855K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B32776T8855K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Film Capacitors Automotive Industry Capacitors | |
| Featured Product | Low-Profile MKP and MKT Film Capacitors Film Capacitors | |
| PCN Design/Specification | B32(5679)B333 Series 02/May/2014 | |
| PCN Packaging | MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013 | |
| Online Catalog | B32774-78 Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | B32776 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 8.5µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 800V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 17.8 mOhm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) | |
| Applications | DC Link, DC Filtering | |
| Features | Long Life | |
| Standard Package | 195 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B32776T8855K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B32776T8855K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B32776T8855K is new and unused, you can buy B32776T8855K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B32776T8855K.
| 3120-F554-B2T1-W14DR4-X3120-U0100M-5A | CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC | 3120-F554-B2T1-W14DR4-X3120-U0100M-5A.pdf | |
| 84809-101050LF | M2000 SIG HDR STR | 84809-101050LF.pdf | |
| 501ACK-ADAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501ACK-ADAG.pdf | |
| 113030016 | MAX232 RS232 Interface Arduino Platform Evaluation Expansion Board | 113030016.pdf | |
| GSM28DRYI-S13 | CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND | GSM28DRYI-S13.pdf | |
| ACC50DRSS | CONN EDGECARD 100POS .100" | ACC50DRSS.pdf | |
| AIBC30RV24-28PS | GT 24C 24#16 PIN PLUG | AIBC30RV24-28PS.pdf | |
| D38999/26WG41SD | 41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26WG41SD.pdf | |
| KPT01F18-32SY | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT01F18-32SY.pdf | |
| PT06SE-18-5S(SR)LC | 5 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | PT06SE-18-5S(SR)LC.pdf | |
| ZSS-120-03-L-D-740 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | ZSS-120-03-L-D-740.pdf | |
| PZC17DFAN | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC17DFAN.pdf | |
| 1634570000 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1634570000.pdf | |
| AT0603BRD07226RL | RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0603 | AT0603BRD07226RL.pdf | |
| RT1206WRD072K94L | RES SMD 2.94KOHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRD072K94L.pdf |