| Manufacturer Part Number: | B32669C3305K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.610" Dia (15.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B32669C3305K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B32669C3305K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | B32(5679)B333 Series 02/May/2014 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | B32669 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 3µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.610" Dia (15.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | - | |
| Applications | EMI, RFI Suppression | |
| Features | - | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B32669C3305K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B32669C3305K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B32669C3305K is new and unused, you can buy B32669C3305K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B32669C3305K.
| C3216X7R2A224M115AA | 0.22µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2A224M115AA.pdf | |
| TAJA685K016RNJ | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1206 (3216 Metric) 3.5 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TAJA685K016RNJ.pdf | |
| AIUR-06-222K | 2.2mH Unshielded Wirewound Inductor 410mA 2.4 Ohm Max Radial | AIUR-06-222K.pdf | |
| S29GL512P10FFCR20A | IC MEMORY 512MB PAGE | S29GL512P10FFCR20A.pdf | |
| HLMP6600A | Red 626nm LED Indication - Discrete 5V Axial, Flat Leads | HLMP6600A.pdf | |
| VE-25F-EV | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VE-25F-EV.pdf | |
| PT3407N | CONV DC-DC 48VIN 1V 16A VERT | PT3407N.pdf | |
| 1-1472973-2 | RELAY TIME DELAY | 1-1472973-2.pdf | |
| ERJ-6GEYJ4R3V | RES SMD 4.3 OHM 5% 1/8W 0805 | ERJ-6GEYJ4R3V.pdf | |
| RT1206FRE07237RL | RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRE07237RL.pdf | |
| 75-69518-12S | Circular Connector | 75-69518-12S.pdf | |
| 1-1811928-3 | 8 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | 1-1811928-3.pdf | |
| 09140060304 | FRAME HINGED SZ6B FOR 2MOD | 09140060304.pdf | |
| T37145-18-0 | 18 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T37145-18-0.pdf | |
| RNF14BTC16K9 | RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BTC16K9.pdf |