| Manufacturer Part Number: | B32654A6205K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B32654A6205K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B32654A6205K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | B32(5679)B333 Series 02/May/2014 | |
| PCN Packaging | MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | B32654 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 630V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) | |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT | |
| Features | - | |
| Standard Package | 720 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B32654A6205K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B32654A6205K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B32654A6205K is new and unused, you can buy B32654A6205K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B32654A6205K.
| 3.0SMCJ120ATR | TVS DIODE 120VWM 193VC SMC | 3.0SMCJ120ATR.pdf | |
| V24ZC50P | VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM | V24ZC50P.pdf | |
| LTC2634HUD-HZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634HUD-HZ12#TRPBF.pdf | |
| MT46H16M32LFCX-5 IT:B | IC LPDDR SDRAM 512MBIT 90VFBGA | MT46H16M32LFCX-5 IT:B.pdf | |
| IS42VM16800G-6BL | IC SDRAM 128M 133MHZ 54BGA | IS42VM16800G-6BL.pdf | |
| XC6122C639MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C639MR-G.pdf | |
| CHM-27-30-80-36-AA00-F2-2 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CHM-27 White, Warm Square | CHM-27-30-80-36-AA00-F2-2.pdf | |
| FFB.3S.410.CTAC62 | 1 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FFB.3S.410.CTAC62.pdf | |
| SJT00RT-14-15P | 15 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | SJT00RT-14-15P.pdf | |
| 3024W7SAP98A48A | 24 (17 + 7 Power) Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | 3024W7SAP98A48A.pdf | |
| 93696-307LF | 14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 93696-307LF.pdf | |
| 310-87-118-41-205101 | 18 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 310-87-118-41-205101.pdf | |
| CR2010-JW-331ELF | RES SMD 330 OHM 5% 1/2W 2010 | CR2010-JW-331ELF.pdf |