| Manufacturer Part Number: | B32653A3824K |
|---|---|
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.82µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | B32653A3824K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-B32653A3824K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Film Capacitors | |
| PCN Design/Specification | B32(5679)B333 Series 02/May/2014 | |
| PCN Packaging | MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) | |
| Series | B32653 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.82µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 160V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) | |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,160 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | B32653A3824K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
B32653A3824K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPCOS (TDK) all series components. The condition of B32653A3824K is new and unused, you can buy B32653A3824K EPCOS (TDK) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for B32653A3824K.
| ECQ-V1J153JM5 | 0.015µF Film Capacitor 63V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm) | ECQ-V1J153JM5.pdf | |
| M39003/03-3004/HSD | 100µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/03-3004/HSD.pdf | |
| GCM10DRPS | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | GCM10DRPS.pdf | |
| GEC50DRXH-S734 | CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD | GEC50DRXH-S734.pdf | |
| RBM36DCAD | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | RBM36DCAD.pdf | |
| TD-80.000MDE-T | 80MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8V Enable/Disable | TD-80.000MDE-T.pdf | |
| LP38859S-1.2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP38859S-1.2.pdf | |
| FWLF1631R52 | Fiber Optic Transceiver Module General Data Transfer 2.7Gbps 1536nm 3.3V Pluggable, SFP | FWLF1631R52.pdf | |
| VE-B5N-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W | VE-B5N-MU-B1.pdf | |
| 5-1393813-2 | RELAY GEN PURP | 5-1393813-2.pdf | |
| DTS20W25-29SD | 29 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DTS20W25-29SD.pdf | |
| 10069525-161402LF | 160 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 10069525-161402LF.pdf | |
| 104-13-632-41-780000 | CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD | 104-13-632-41-780000.pdf | |
| 0395372315 | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395372315.pdf | |
| RT1206BRC07340KL | RES SMD 340K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC07340KL.pdf |