| Manufacturer Part Number: | AS3PJHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 2.1A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS3PJHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS3PJHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS3PJHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS3PJHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS3PJHM3/86A is new and unused, you can buy AS3PJHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS3PJHM3/86A.
| SIT9121AI-2C3-25E200.000000X | OSC XO 2.5V 200MHZ | SIT9121AI-2C3-25E200.000000X.pdf | |
| RCH8011NP-180L | 18µH Unshielded Wirewound Inductor 3.6A 53 mOhm Max Radial | RCH8011NP-180L.pdf | |
| P1812-182G | 1.8µH Unshielded Inductor 900mA 240 mOhm Max Nonstandard | P1812-182G.pdf | |
| 5SGSMD5K1F40C2L | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD5K1F40C2L.pdf | |
| PIC16C74B-04I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C74B-04I/PT.pdf | |
| ADM1021ARQ-REEL | Temp Monitoring System (Sensor) 0°C ~ 100°C, External Sensor Internal and External Sensor SMBus Output 16-QSOP | ADM1021ARQ-REEL.pdf | |
| CBT-90-W65S-C11-MB100 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module CBT-90 White, Cool Rectangle | CBT-90-W65S-C11-MB100.pdf | |
| VE-J61-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-J61-EY-S.pdf | |
| VI-J1M-IX-F2 | CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W | VI-J1M-IX-F2.pdf | |
| RR0510P-1581-D | RES SMD 1.58KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RR0510P-1581-D.pdf | |
| D38999/24MG11JA | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24MG11JA.pdf | |
| JT06RE14-68P | JT 8C 8#16 PIN PLUG | JT06RE14-68P.pdf | |
| CA3101E28-10PF80 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3101E28-10PF80.pdf | |
| DBM25SR | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DBM25SR.pdf | |
| 0552-2-15-01-21-27-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.015" ~ 0.022" (0.38mm ~ 0.56mm) No Tail Solder | 0552-2-15-01-21-27-10-0.pdf |