| Manufacturer Part Number: | AS3PGHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 2.1A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS3PGHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS3PGHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS3PGHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS3PGHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS3PGHM3/87A is new and unused, you can buy AS3PGHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS3PGHM3/87A.
| EKMH401VSN471MR50T | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN471MR50T.pdf | |
| DSC1001CI5-004.9152T | 4.9152MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001CI5-004.9152T.pdf | |
| S0402-68NG3E | 68nH Unshielded Wirewound Inductor 100mA 1.18 Ohm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-68NG3E.pdf | |
| SN74HC20D | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | SN74HC20D.pdf | |
| SN74LVC1G14YEPR | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC1G14YEPR.pdf | |
| QMP29GL01GP11FAIR10 | IC 1GB FLASH MEMORY | QMP29GL01GP11FAIR10.pdf | |
| BXRA-50C5300-H-00 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) RS White, Cool Square | BXRA-50C5300-H-00.pdf | |
| 97-3108B24-12PZ-940 | AB 5C 3#12, 2#4 PIN PLUG | 97-3108B24-12PZ-940.pdf | |
| TVPS00RS-23-55SA | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVPS00RS-23-55SA.pdf | |
| 3433-6603UG | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 3433-6603UG.pdf | |
| 08-1518-00 | CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD | 08-1518-00.pdf | |
| TNPW08058K45BEEN | RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW08058K45BEEN.pdf | |
| RG3216V-8871-P-T1 | RES SMD 8.87KOHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216V-8871-P-T1.pdf |