| Manufacturer Part Number: | AS3PGHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 2.1A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS3PGHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS3PGHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS3PGHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS3PGHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS3PGHM3/86A is new and unused, you can buy AS3PGHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS3PGHM3/86A.
| 501ECJ-ACAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501ECJ-ACAF.pdf | |
| 1008-682H | 6.8µH Unshielded Inductor 274mA 2 Ohm Max 2-SMD | 1008-682H.pdf | |
| AD7887BRZ-REEL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-SOIC | AD7887BRZ-REEL7.pdf | |
| MAX16057ATT23+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-TDFN-EP (3x3) | MAX16057ATT23+T.pdf | |
| D38999/24FH53AC | 53 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24FH53AC.pdf | |
| 54101-G3014LF | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 54101-G3014LF.pdf | |
| CZHR-07V-S | 7 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.059" (1.50mm) | CZHR-07V-S.pdf | |
| 2-1546231-0 | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 2-1546231-0.pdf | |
| RT0805CRC075K9L | RES SMD 5.9K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRC075K9L.pdf | |
| RG3216P-3833-B-T5 | RES SMD 383K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-3833-B-T5.pdf | |
| M55342E12B19B6RWS | RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342E12B19B6RWS.pdf |