| Manufacturer Part Number: | AS3PG-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 2.1A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS3PG-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS3PG-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS3PG-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS3PG-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS3PG-M3/87A is new and unused, you can buy AS3PG-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS3PG-M3/87A.
| 1812AA101KAT1A | 100pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812AA101KAT1A.pdf | |
| MT29F1G16ABBEAH4-ITX:E TR | IC FLASH 1GBIT VFBGA | MT29F1G16ABBEAH4-ITX:E TR.pdf | |
| IR6216S | IC DRIVER HIGH SIDE D2PAK | IR6216S.pdf | |
| VE-B1D-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-B1D-EW-S.pdf | |
| VE-242-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VE-242-IW-F1.pdf | |
| CENB1060A4812F01 | 48V 60W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | CENB1060A4812F01.pdf | |
| PS7241E-1A-F3-A | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.173", 4.40mm) | PS7241E-1A-F3-A.pdf | |
| ACC60DPMI | CONN EDGECARD 120POS .100" | ACC60DPMI.pdf | |
| 2M801-008-26M16-12PA | M801 12C 12#16 PIN PLUG THR | 2M801-008-26M16-12PA.pdf | |
| 924217-24-27-I | 27 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 924217-24-27-I.pdf | |
| 0334820402 | 4 Position Rectangular Housing Connector Plug Gray 0.138" (3.50mm) | 0334820402.pdf | |
| CPF1206B200KE1 | RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 1206 | CPF1206B200KE1.pdf | |
| MCW0406MD4020BP100 | RES SMD 402 OHM 1/4W 0604 WIDE | MCW0406MD4020BP100.pdf |