| Manufacturer Part Number: | AS3PG-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 2.1A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS3PG-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS3PG-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS3PG-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS3PG-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS3PG-M3/86A is new and unused, you can buy AS3PG-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS3PG-M3/86A.
| 08053A150J4T2A | 15pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 08053A150J4T2A.pdf | |
| C911U152MVVDBAWL20 | 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U152MVVDBAWL20.pdf | |
| M39003/01-7223H | 10µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-7223H.pdf | |
| ECM10DCAI-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | ECM10DCAI-S189.pdf | |
| BAV99_D87Z | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 70V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV99_D87Z.pdf | |
| TLC0838CPW | 8 Bit Analog to Digital Converter 4, 7, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | TLC0838CPW.pdf | |
| SY100EL51ZG | IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC | SY100EL51ZG.pdf | |
| S-80141BNPF-JG2TFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80141BNPF-JG2TFG.pdf | |
| AAA4MWZ | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | AAA4MWZ.pdf | |
| D38999/26MC35SA | 22 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26MC35SA.pdf | |
| 3030-40-0104-00 | 40 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold | 3030-40-0104-00.pdf | |
| 1-644488-2 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 1-644488-2.pdf | |
| RG1005N-5231-W-T1 | RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402 | RG1005N-5231-W-T1.pdf | |
| RG3216N-9530-C-T5 | RES SMD 953 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216N-9530-C-T5.pdf |