| Manufacturer Part Number: | AS1PK-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS1PK-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS1PK-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10.4pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS1PK-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS1PK-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS1PK-M3/85A is new and unused, you can buy AS1PK-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS1PK-M3/85A.
| AVS336M25C12T-F | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS336M25C12T-F.pdf | |
| SIT8008BI-22-33E-1.000000E | OSC XO 3.3V 1MHZ OE | SIT8008BI-22-33E-1.000000E.pdf | |
| SVC710-TL-E | DIODE FM VARICAP SGL VR 4V MCPH3 | SVC710-TL-E.pdf | |
| BD746A-S | TRANS PNP 60V 20A SOT-93 | BD746A-S.pdf | |
| A14V40A-TQ176C | IC FPGA 140 I/O 176TQFP | A14V40A-TQ176C.pdf | |
| DSPIC30F3010-20E/ML | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 24KB (8K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC30F3010-20E/ML.pdf | |
| NLU3G17MUTCG | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-UDFN (1.8x1.2) | NLU3G17MUTCG.pdf | |
| AC0402FR-074K22L | RES SMD 4.22K OHM 1% 1/16W 0402 | AC0402FR-074K22L.pdf | |
| DTS24F15-18SE | 18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DTS24F15-18SE.pdf | |
| TV07RW-25-35JA | 128 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07RW-25-35JA.pdf | |
| 794862-1 | 3 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.240" (6.10mm) | 794862-1.pdf | |
| 1601320000 | 19 Position Terminal Block Plug Housing for Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1601320000.pdf | |
| AT1206CRD0782K5L | RES SMD 82.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 | AT1206CRD0782K5L.pdf | |
| 9T04021A4641CBHF3 | RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 | 9T04021A4641CBHF3.pdf | |
| RN65D3010FR36 | RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D3010FR36.pdf |