| Manufacturer Part Number: | AS1PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.5A (DC) Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AS1PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AS1PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10.4pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AS1PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AS1PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AS1PDHM3/84A is new and unused, you can buy AS1PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AS1PDHM3/84A.
| 1808CA112JAT1A | 1100pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808CA112JAT1A.pdf | |
| CDS19FD362JO3 | MICA | CDS19FD362JO3.pdf | |
| IEGF6-32947-5-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGF6-32947-5-V.pdf | |
| 219-4-6388-109 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-4-6388-109.pdf | |
| EEC22DRXN | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | EEC22DRXN.pdf | |
| VE-B5T-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VE-B5T-CV-B1.pdf | |
| MCPC1250B | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | MCPC1250B.pdf | |
| CPF0603F4R53C1 | RES SMD 4.53 OHM 1% 1/16W 0603 | CPF0603F4R53C1.pdf | |
| 09670259062 | 25 P FE PCR_SOLDER_S4_4-40 UNC F | 09670259062.pdf | |
| AXK6F12347YG | 12 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXK6F12347YG.pdf | |
| MDF7-17P-2.54DSA(01) | 17 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | MDF7-17P-2.54DSA(01).pdf | |
| 150-80-316-00-012101 | 16 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Tin | 150-80-316-00-012101.pdf | |
| OSTYK50502330 | 2 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK50502330.pdf |