| Manufacturer Part Number: | AR4PJHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PJHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PJHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PJHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PJHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PJHM3/87A is new and unused, you can buy AR4PJHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PJHM3/87A.
| TVX1V103MDD | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1V103MDD.pdf | |
| HM2P87PD81K1N9LF | 220 (176 + 44 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P87PD81K1N9LF.pdf | |
| EPM7192EGC160-12 | IC CPLD 192MC 12NS 160PGA | EPM7192EGC160-12.pdf | |
| LMH0002SQ/S250 | IC CABLE DVR SERIAL DGTL 16WQFN | LMH0002SQ/S250.pdf | |
| V110C24T100BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | V110C24T100BS3.pdf | |
| RLP73M2AR082FTDF | RES SMD 0.082 OHM 1% 1/4W 0805 | RLP73M2AR082FTDF.pdf | |
| ERJ-1GNJ475C | RES SMD 4.7M OHM 5% 1/20W 0201 | ERJ-1GNJ475C.pdf | |
| TVPS00RK-23-21HA-LC | TV 21C 21#16 PIN RECP | TVPS00RK-23-21HA-LC.pdf | |
| 315-43-150-41-001000 | 50 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 315-43-150-41-001000.pdf | |
| CRCW120630R9FKEAHP | RES SMD 30.9 OHM 1% 1/2W 1206 | CRCW120630R9FKEAHP.pdf | |
| RN60D9531FRSL | RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D9531FRSL.pdf |