| Manufacturer Part Number: | AR4PJ-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PJ-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PJ-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PJ-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PJ-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PJ-M3/87A is new and unused, you can buy AR4PJ-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PJ-M3/87A.
| MAL218097602E3 | 180µF 25V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MAL218097602E3.pdf | |
| B43540F2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2477M62.pdf | |
| 293D686X96R3C2TE3 | 68µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2312 (6032 Metric) 800 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | 293D686X96R3C2TE3.pdf | |
| 445I33D25M00000 | 25MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 445I33D25M00000.pdf | |
| LTC2637CMS-LZ8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637CMS-LZ8#PBF.pdf | |
| LM3S2B93-IBZ80-C5 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S2B93-IBZ80-C5.pdf | |
| MAX24101ELU+T | 0/8 Receiver 60-FCLGA (4x13) | MAX24101ELU+T.pdf | |
| AT28C64-12SI | IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC | AT28C64-12SI.pdf | |
| RMA35DTAI | CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD | RMA35DTAI.pdf | |
| DEMM9SGF225 | DSUB 9 F PCB R/A G50 F225 | DEMM9SGF225.pdf | |
| 929647-03-23-EU | 23 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929647-03-23-EU.pdf | |
| T38461-17-0 | 17 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38461-17-0.pdf | |
| RT2512FKE07143RL | RES SMD 143 OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE07143RL.pdf | |
| TNPW251261R9BETG | RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW251261R9BETG.pdf |