| Manufacturer Part Number: | AR4PG-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PG-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PG-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PG-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PG-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PG-M3/86A is new and unused, you can buy AR4PG-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PG-M3/86A.
| UPS1V100MDD1TD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1V100MDD1TD.pdf | |
| TVX2A222MDD | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2A222MDD.pdf | |
| 5-6450540-1 | MBXL VERT RCPT 2P+16S+2P | 5-6450540-1.pdf | |
| 10119130-B0C-70DLF | XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK | 10119130-B0C-70DLF.pdf | |
| EBA30DCMT-S288 | CONN EDGECARD 60POS .125" | EBA30DCMT-S288.pdf | |
| SN74HC240DWE4 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HC240DWE4.pdf | |
| 2903024 | RELAY SOLID STATE | 2903024.pdf | |
| 35221M5JT | RES SMD 1.5M OHM 5% 3W 2512 | 35221M5JT.pdf | |
| DTS26W11-2PN | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DTS26W11-2PN.pdf | |
| 1404235 | CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 | 1404235.pdf | |
| CMF5516R200FHEB | RES 16.2 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5516R200FHEB.pdf | |
| RLR07C3480FRRE6 | RES 348 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C3480FRRE6.pdf |