| Manufacturer Part Number: | AR3PM-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PM-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PM-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 34pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PM-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PM-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PM-M3/87A is new and unused, you can buy AR3PM-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PM-M3/87A.
| RBC50HEYI | CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL | RBC50HEYI.pdf | |
| 2N6427_D27Z | TRANS NPN DARL 40V 1.2A TO-92 | 2N6427_D27Z.pdf | |
| FN3359-2500-99 | FILTER 3-PHASE HI CURRENT 2500A | FN3359-2500-99.pdf | |
| 160R-273JS | 27µH Unshielded Inductor 145mA 6.1 Ohm Max 2-SMD | 160R-273JS.pdf | |
| MCP4531T-502E/MS | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 129 Taps I²C Interface 8-MSOP | MCP4531T-502E/MS.pdf | |
| AD7528LR-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC W | AD7528LR-REEL.pdf | |
| 74F399SJ | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOP | 74F399SJ.pdf | |
| VI-26M-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VI-26M-MW-B1.pdf | |
| DAC8760EVM | DAC8760 16 Bit Digital to Analog Converter (DAC) Evaluation Board | DAC8760EVM.pdf | |
| PT370524 | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Socketable | PT370524.pdf | |
| 20020704-H171B01LF | 17 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 20020704-H171B01LF.pdf | |
| RT0402BRE07162RL | RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE07162RL.pdf | |
| CP00052K200JE66 | RES 2.2K OHM 5W 5% AXIAL | CP00052K200JE66.pdf |