| Manufacturer Part Number: | AR3PM-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PM-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PM-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 34pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PM-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PM-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PM-M3/86A is new and unused, you can buy AR3PM-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PM-M3/86A.
| MKT1820610015 | 10µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm) | MKT1820610015.pdf | |
| 6450165-2 | MBXL R/A RCPT 8S + 8P | 6450165-2.pdf | |
| B84299K65 | FILTER POWER LINE 16A 250V | B84299K65.pdf | |
| PLL1707DBQG4 | IC 3.3V PLL MULTI-CLK GEN 20QSOP | PLL1707DBQG4.pdf | |
| CD4572UBM96G4 | NOR/NAND/INVERT Gate Configurable 6 Circuit 8 Input (1, 1, 2, 2, 1, 1) Input 16-SOIC | CD4572UBM96G4.pdf | |
| LM4041DIDCKR | Shunt Voltage Reference IC 10V ±1% 12mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | LM4041DIDCKR.pdf | |
| BD18HA5MEFJ-ME2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA 8-HTSOP-J | BD18HA5MEFJ-ME2.pdf | |
| RSSD30250A47R0JB06 | RESISTOR 47 OHM 280W 5% WW | RSSD30250A47R0JB06.pdf | |
| V48A36M500BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W | V48A36M500BS3.pdf | |
| RMM24DRMI-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | RMM24DRMI-S288.pdf | |
| CTVP00RW-25-29SA | 29 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVP00RW-25-29SA.pdf | |
| AIT6FA24-19SS | ER 12C 12#16 SKT PLUG | AIT6FA24-19SS.pdf | |
| CN0966B14S04S9-140 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966B14S04S9-140.pdf | |
| 0387006615 | 15 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387006615.pdf |