| Manufacturer Part Number: | AR3PKHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 1.6A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PKHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PKHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.6A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 34pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PKHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PKHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PKHM3/87A is new and unused, you can buy AR3PKHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PKHM3/87A.
| A684Z20Y5VF5TAA | 0.68µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) Axial 0.118" Dia x 0.197" L (3.00mm x 5.00mm) | A684Z20Y5VF5TAA.pdf | |
| M39003/01-7074/TR | 2.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-7074/TR.pdf | |
| SIT1602ACL13-33S-25.000000D | Oscillator | SIT1602ACL13-33S-25.000000D.pdf | |
| M74HC27B1R | NOR Gate IC 3 Channel 14-DIP | M74HC27B1R.pdf | |
| RP08-1215DA | CONV DC/DC 8W 9-18VIN +/-15VOUT | RP08-1215DA.pdf | |
| VE-B2L-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-B2L-IX-F2.pdf | |
| PT06E12-3SY-SR | PT 3C 3#16 SKT PLUG | PT06E12-3SY-SR.pdf | |
| D38999/26FD15AD | 15 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26FD15AD.pdf | |
| 310-83-122-01-609101 | 22 Position Socket Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold | 310-83-122-01-609101.pdf | |
| 614-87-964-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD | 614-87-964-41-001101.pdf | |
| 325032-03-0 | 3 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325032-03-0.pdf | |
| H305208000J0G | 5 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole | H305208000J0G.pdf | |
| YR1B66R5CC | RES 66.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL | YR1B66R5CC.pdf |