| Manufacturer Part Number: | AR3PJHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PJHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PJHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PJHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PJHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PJHM3/87A is new and unused, you can buy AR3PJHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PJHM3/87A.
| LGU1H562MELA | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1H562MELA.pdf | |
| VJ0603D121JXBAJ | 120pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D121JXBAJ.pdf | |
| 3120-F563-N7Q1-W19XG1-20A | CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC | 3120-F563-N7Q1-W19XG1-20A.pdf | |
| DL5244B-TP | Zener Diode 14V 500mW ±5% Surface Mount Mini MELF | DL5244B-TP.pdf | |
| MAX188DCWP+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-SOIC W | MAX188DCWP+.pdf | |
| X9429WV14T4 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9429WV14T4.pdf | |
| PIC32MX370F512HT-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX370F512HT-V/PT.pdf | |
| XMC1302Q024F0064ABXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH PG-VQFN-24-19 | XMC1302Q024F0064ABXUMA1.pdf | |
| VE-23K-MU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VE-23K-MU-F4.pdf | |
| RSM40DRMI | CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW | RSM40DRMI.pdf | |
| BACC63BV20F28S7H | 28 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV20F28S7H.pdf | |
| 3-1105151-1 | CONN SOCKET 10AWG SILVER | 3-1105151-1.pdf | |
| 830200-1 | 1 Position Connector LGH Receptacle Circular Panel Mount | 830200-1.pdf | |
| 0382890025 | BTS SPCL 8 ASY J | 0382890025.pdf | |
| OSTED173150 | 17 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | OSTED173150.pdf |