| Manufacturer Part Number: | AR3PJHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 1.8A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PJHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PJHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PJHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PJHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PJHM3/86A is new and unused, you can buy AR3PJHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PJHM3/86A.
| UVZ1E4R7MDD1TD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E4R7MDD1TD.pdf | |
| EMVY6R3ADA471MHA0G | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVY6R3ADA471MHA0G.pdf | |
| EKXJ161ELL331MK50S | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ161ELL331MK50S.pdf | |
| SIT3808AC-DF-33SM-74.250000T | OSC XO 3.3V 74.25MHZ ST | SIT3808AC-DF-33SM-74.250000T.pdf | |
| 3094-333JS | 33µH Unshielded Inductor 100mA 5 Ohm Max 2-SMD | 3094-333JS.pdf | |
| 7014S12J8 | IC SRAM 36KBIT 12NS 52PLCC | 7014S12J8.pdf | |
| PLP1-6MM-F | Light Pipe Single Clear Rigid Round with Flat Top, 3mm Panel Mount, Press Fit, Rear | PLP1-6MM-F.pdf | |
| ERJ-14YJ565U | RES SMD 5.6M OHM 5% 1/2W 1210 | ERJ-14YJ565U.pdf | |
| TVP00DZ-19-88PA | 88 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00DZ-19-88PA.pdf | |
| CLG.419.YL | CONN INLINE PLUG | CLG.419.YL.pdf | |
| MS3450W24-7PY | 16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3450W24-7PY.pdf | |
| YK44725030J0G | 25 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK44725030J0G.pdf | |
| TNPW201036K0BEEF | RES SMD 36K OHM 0.1% 0.4W 2010 | TNPW201036K0BEEF.pdf | |
| RG2012P-2433-C-T5 | RES SMD 243K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012P-2433-C-T5.pdf |