| Manufacturer Part Number: | AR3PD-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1.8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PD-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PD-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PD-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PD-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PD-M3/87A is new and unused, you can buy AR3PD-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PD-M3/87A.
| LGN2C182MELC35 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2C182MELC35.pdf | |
| F339MX241531JF02W0 | 0.15µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | F339MX241531JF02W0.pdf | |
| CPT40080D | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 80V 200A Chassis Mount TO-244AB | CPT40080D.pdf | |
| BS107PSTOB | MOSFET N-CH 200V 0.12A TO92-3 | BS107PSTOB.pdf | |
| CD4541BMTG4 | Programmable Timer IC 100kHz 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | CD4541BMTG4.pdf | |
| ADC1415S065HN-C18 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-VFQFPN (6x6) | ADC1415S065HN-C18.pdf | |
| DS1806-100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 6 Circuit 64 Taps Serial Interface 20-PDIP | DS1806-100.pdf | |
| ABC20DKAS-S1191 | CONN EDGECARD 40POS .100" | ABC20DKAS-S1191.pdf | |
| 77313-422-20LF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 77313-422-20LF.pdf | |
| PBC06DABN | 12 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC06DABN.pdf | |
| 431712-11-0 | 11 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431712-11-0.pdf | |
| TS11A18D00J0G | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | TS11A18D00J0G.pdf | |
| PE2512JKM070R05L | RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2512 | PE2512JKM070R05L.pdf |