| Manufacturer Part Number: | AR1PM-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PM-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PM-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PM-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PM-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PM-M3/85A is new and unused, you can buy AR1PM-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PM-M3/85A.
| PME271YD5680MR30 | 0.068µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Paper, Metallized Radial 1.063" L x 0.394" W (27.00mm x 10.00mm) | PME271YD5680MR30.pdf | |
| HSM10DRYN | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | HSM10DRYN.pdf | |
| MBRB1035-E3/81 | Diode Schottky 35V 10A Surface Mount TO-263AB | MBRB1035-E3/81.pdf | |
| BA595E6433HTMA1 | RF Diode PIN - Single 50V 50mA PG-SOD323-2 | BA595E6433HTMA1.pdf | |
| CS35-08IO4 | SCR 800V 120A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AC (TO-65) | CS35-08IO4.pdf | |
| MAX4549EAX | IC AUD/VIDCROSSPOINT SWIT 36SSOP | MAX4549EAX.pdf | |
| LTC3788EUH#TRPBF | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC3788EUH#TRPBF.pdf | |
| RG3216P-5601-B-T1 | RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-5601-B-T1.pdf | |
| 97-3106B20-7SY-417 | AB 8C 8#16 SKT PLUG | 97-3106B20-7SY-417.pdf | |
| PT02A-22-55SY | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PT02A-22-55SY.pdf | |
| 831-87-023-10-230101 | 23 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-87-023-10-230101.pdf | |
| 1-52266-0 | Ring Terminal Connector 3/8 Stud Circular 4 AWG Crimp | 1-52266-0.pdf | |
| TLR2H10ER01FTDG | RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2010 | TLR2H10ER01FTDG.pdf | |
| SFR16S0009102FA500 | RES 91K OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR16S0009102FA500.pdf |