| Manufacturer Part Number: | AR1PKHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PKHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PKHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PKHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PKHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PKHM3/85A is new and unused, you can buy AR1PKHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PKHM3/85A.
| B43858B5106M | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858B5106M.pdf | |
| B32362A4107J80 | 100µF Film Capacitor 480V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 2.953" Dia (75.00mm) | B32362A4107J80.pdf | |
| CPPT7L-BP-125.0TS | 125MHz TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | CPPT7L-BP-125.0TS.pdf | |
| SIT3808AC-22-33EB-49.152000T | OSC XO 3.3V 49.152MHZ OE | SIT3808AC-22-33EB-49.152000T.pdf | |
| TMS320C6452CUT9 | IC DSP FIXED-POINT 529FCBGA | TMS320C6452CUT9.pdf | |
| CAT4109V-GT2 | LED Driver IC 3 Output Linear PWM Dimming 175mA 16-SOIC | CAT4109V-GT2.pdf | |
| LX9506 | ASSY CABLE INPUT CONN BACKLIGHT | LX9506.pdf | |
| CIR030AFP-18-11P | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CIR030AFP-18-11P.pdf | |
| D38999/24ME6AA | CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN | D38999/24ME6AA.pdf | |
| 1-1825093-1 | CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD | 1-1825093-1.pdf | |
| CRCW12061R87FKEC | RES SMD 1.87 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12061R87FKEC.pdf | |
| CRCW0402147KFKTD | RES SMD 147K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402147KFKTD.pdf | |
| MRA-05R5000FE12 | RES 0.5 OHM 1% AXIAL | MRA-05R5000FE12.pdf | |
| RN55C1561DRE6 | RES 1.56K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C1561DRE6.pdf |