| Manufacturer Part Number: | AR1PK-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PK-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PK-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PK-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PK-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PK-M3/84A is new and unused, you can buy AR1PK-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PK-M3/84A.
| EKZE350ELL561MJ25S | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE350ELL561MJ25S.pdf | |
| VJ0603D680JLXAT | 68pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D680JLXAT.pdf | |
| TAP155K025CRS | 1.5µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial 8 Ohm 0.177" Dia (4.50mm) | TAP155K025CRS.pdf | |
| ABM08DRTN | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | ABM08DRTN.pdf | |
| RSM24DRKS | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | RSM24DRKS.pdf | |
| LL4151-M-08 | DIODE GEN PURP 50V 300MA SOD80 | LL4151-M-08.pdf | |
| T1635H-600IRG | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | T1635H-600IRG.pdf | |
| CY28412OXC | IC CLK GEN CPU 400MHZ 2CIRC | CY28412OXC.pdf | |
| LC78212-E | IC ANALOG FUNCTION SWITCH 30SDIP | LC78212-E.pdf | |
| LS G6SP-CADB-1-1-Z | Red 630nm LED Indication - Discrete 2.15V 6-SMD, J-Lead | LS G6SP-CADB-1-1-Z.pdf | |
| TVPS00RK-19-28HB-LC | TV 28C 26#20 2#16 PIN RECP | TVPS00RK-19-28HB-LC.pdf | |
| 1546978-4 | 4 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 1546978-4.pdf | |
| RLR07C1623FPR36 | RES 162K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1623FPR36.pdf |