| Manufacturer Part Number: | AR1PJHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PJHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PJHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PJHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PJHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PJHM3/84A is new and unused, you can buy AR1PJHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PJHM3/84A.
| S470J25SL0N6UJ5R | 47pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | S470J25SL0N6UJ5R.pdf | |
| C0805C390D5GACTU | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C390D5GACTU.pdf | |
| GRM0336T1E6R5CD01D | 6.5pF 25V Ceramic Capacitor T2H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0336T1E6R5CD01D.pdf | |
| CD4049UBPWR | Inverter IC 6 Channel 16-TSSOP | CD4049UBPWR.pdf | |
| SST39VF800A-70-4C-M1QE | IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA | SST39VF800A-70-4C-M1QE.pdf | |
| AMM24DCKD-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156" | AMM24DCKD-S288.pdf | |
| PX0410/10S/6065 | 10 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | PX0410/10S/6065.pdf | |
| RJE7318800470 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJE7318800470.pdf | |
| 0026013148 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0026013148.pdf | |
| RT1206WRC0752K3L | RES SMD 52.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRC0752K3L.pdf | |
| RNF14BAC294R | RES 294 OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAC294R.pdf | |
| CP001520K00KE66 | RES 20K OHM 15W 10% AXIAL | CP001520K00KE66.pdf |