| Manufacturer Part Number: | AR1PGHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 400V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR1PGHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR1PGHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 12.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR1PGHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR1PGHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR1PGHM3/85A is new and unused, you can buy AR1PGHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR1PGHM3/85A.
| 885012007024 | 3300pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 885012007024.pdf | |
| 15KP36C | TVS DIODE 36VWM 62.69VC AXIAL | 15KP36C.pdf | |
| ASTMHTV-12.288MHZ-AK-E | 12.288MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-12.288MHZ-AK-E.pdf | |
| IMC0402ER6N8J01 | 6.8nH Unshielded Wirewound Inductor 680mA 83 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | IMC0402ER6N8J01.pdf | |
| FAN1581M12X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 5A TO-263 | FAN1581M12X.pdf | |
| VE-J01-EZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VE-J01-EZ-S.pdf | |
| MV036T022M055A | DC DC CONVERTER MIL-COTS | MV036T022M055A.pdf | |
| VI-BTH-MV | CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W | VI-BTH-MV.pdf | |
| EQ2660-9RG | DC/DC CONVERTER DUAL 24V 5.1A | EQ2660-9RG.pdf | |
| CTV06RW-25-61PD | 61 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-25-61PD.pdf | |
| 5415520-1 | BNC Connector Jack, Female Socket 75 Ohm Panel Mount, Bulkhead; Through Hole Solder | 5415520-1.pdf | |
| 09330065401 | ACCESSORY COVER HAN 6B | 09330065401.pdf | |
| RG1608N-473-C-T5 | RES SMD 47K OHM 0.25% 1/10W 0603 | RG1608N-473-C-T5.pdf | |
| CMF5061K900CEKA | RES 61.9K OHM 1/4W .25% AXIAL | CMF5061K900CEKA.pdf |