| Manufacturer Part Number: | AQW277A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Solid State Relays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Solid State Relay DPST (2 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AQW277A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AQW277A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | How to Read Date Codes | |
| Design Resources | PhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works | |
| Series | PhotoMOS™ AQW | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Circuit | DPST (2 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance (Max) | 1.1 Ohm | |
| Load Current | 550mA | |
| Voltage - Input | 1.16VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 200 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Package / Case | 8-SMD (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 8-SMD | |
| Relay Type | Relay | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AQW277A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AQW277A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of AQW277A is new and unused, you can buy AQW277A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AQW277A.
| MKP385175160JD02W0 | 750pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP385175160JD02W0.pdf | |
| MKP1839418134HQG | 0.18µF Film Capacitor 450V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.591" Dia x 1.260" L (15.00mm x 31.50mm) | MKP1839418134HQG.pdf | |
| 02983005ZXT | FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS | 02983005ZXT.pdf | |
| STPS40120CR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 20A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | STPS40120CR.pdf | |
| 5988391102F | Blue 473nm LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, No Lead | 5988391102F.pdf | |
| DTS20F25-20SC-LC | 30 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20F25-20SC-LC.pdf | |
| 3-640478-3 | 3 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 20 AWG | 3-640478-3.pdf | |
| 350-10-119-00-019101 | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 350-10-119-00-019101.pdf | |
| TSW-141-17-G-S | 41 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-141-17-G-S.pdf | |
| 1861219 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins Green Screw Mount - Front Flange | 1861219.pdf | |
| RT1206WRB0751RL | RES SMD 51 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRB0751RL.pdf |